Listopad 2017

Fickenhaus, čtvrtá část

25. listopadu 2017 v 15:00 | Kirsten |  Ostatní
Vybavení Marionina pokoje reflektovalo její současný duševní stav. Cizí propůjčené lůžko uprostřed těsného pokoje obíhala hradba z papírových krabic, které představovaly provizorní skrovný nábytek. Tři krabice v rohu místnosti sloužily jako toaletní stolek, na kterém měla vyskládanou kosmetiku, léky na paměť a lacinou bižuterii. Vedlejší krabici Marion využívala jako stůl, na kterém měla vyskládané plastové půllitry z festivalů plných pastelek a psacích per. Z půlky popsaná těžká bichle jejích memoárů z depresivních období představovala poličku, na kterou umístila své nejkrásnější lodičky se zlatými pery obepínající nárt. Její pokoj vypovídal jediné; na začátku má každý mladý člověk puštěný do světa soběstačnosti jen sám sebe a pár krabic, které utváří jeho útočiště, ale nakonec se stejně dřív nebo později stanou jen bezcennými krámy, na kterých sice lpí, ale jakmile je nemá, ani netuší, co všechno v nich vlastně bylo...

Marion se po dlouhé probdělé noci s Morticiou probudila s lehkým bolehlavem. Z polospánku zamžourala na obrazovku tlačítkového telefonu, který za polyfonního tónu ohlašoval nejvyšší čas na probuzení. Marion odložila budík o deset minut a v napůl probuzeném stavu se přesvědčovala o místě, kde se právě nachází. V tichém pokoji ve schovaném v koutu Prahy, kam skrz pootevřené okno pronikal jen zpěv ptáků a krátký rachot kolejí, po kterých každé ráno periodicky projel jeden vagon.

Marion v práci před pár dny přeložili na jinou pobočku, která byla podstatně blíž jejímu novému domovu. Nacházela se od ní jen patnáct minut přímou tramvají, kterou jako obvykle nestíhala. Rychle si omotala šálu kolem krku, popadla z jedné z krabic klíče od domu a spěchala pryč. Proběhla tunelem a spěšným krokem se vydala úzkou uličkou, jejíž konec ústil ve vstup na hřbitov.

Ve dne vůbec nevypadal tak zlověstně jako v noci. Ačkoli měla značné zpoždění, dovolila si trochu zvolnit krok a kochat se i dvacet metrů vysokými stromy, skrz jejichž koruny v tuto dobu pronikaly na hřbitov desítky slunečních paprsků a osvětlovaly lesní pěšinu. Na náhrobcích seřazených podél cesty od rána hořely svíčky a Marion se na okamžik zamyslela, zda je rozsvěcí takhle po ránu sami pozůstalí anebo správce, který je za uctívání památky náležitě zaplacen.

Cesta z kopce trvala necelé dvě minuty, dokud nedošla k masivní bráně, za níž v dáli projížděla její tramvaj. Marion si přitáhla k tělu kabelku a utíkala na zastávku v maximální rychlosti, kterou dokázala vynaložit.

V práci na ni čekal nový kolektiv, který byl zdravě zaujatý novou barmankou. Všichni ji vřele přivítali, i její kolegyně z vedlejší kasy, kterou znala z dětství, což ji mírně zaskočilo. Nikdy se totiž neměly v lásce.

"Až ráno přijdeš, spočítáš si kasu, doplníš hůlky, ubrousky a sojové omáčky do krabiček. Ve studené kuchyni dole na tebe bude čekat vozík s krabičkami sushi, na které nalepíš štítky s cenovkami...a abych nezapomněla, máme ve všední den polední nabídku. Kluci z woku ti připraví všechna jídla a polévky do krabiček, které taky označkuješ. Jinak tiskárna je vedle v kuchyni, pod ní je taška s prázdnými lahvemi, které naplníš domácí limonádou...recept na ni najdeš v pořadači. A jak se jinak máš?"

Marion znalecky pokývla a zdvořile odpověděla na otázku, že se má dobře. Má dokončenou školu, nové bydlení a teď i novou práci. Byla vůči Daniele značně odtažitá, ale uchovala si na tváři ten nejupřímnější zdvořilý výraz, který dokázala v tu chvíli projevit. Brzy se však objevil nával hladových zákazníků toužících po zdánlivě zdravém obědu, a tak se obě pustily do práce, aby všechny zákazníky stihly obsloužit v co nejkratším čase.

Odpoledne, jen pár minut po setmění, se najednou z kuchyně ozval ohlušující výbuch a v celé budově zhasla světla. Marion i Daniela spěchaly do kuchyně ke kolegům, aby zjistily, co stojí za výpadkem proudu. Z pojistek se linul zlověstný kouř, který smrděl až ke dveřím, a předpovídal kvůli technickým potížím několik dní neplaceného volna.

Marion se na okamžik ocitla v paralyzovaném stavu.